Alkohol - Mikor bűncselekmény?

 



Az alkohol, bár tudatmódosító szer, hazánkban legális. Azonban vannak bizonyos szabályozások a forgalmazására, fogyasztására... amiket be kell tartanunk. Az egyik ilyen szabály az ittas járművezetésre vonatkozik. A Btk. 236. §-a vonatkozik rá. (Lásd alább) Ehhez a 240. értelmező bejegyzése tartozik, melynek (3) pontja így szól:

"ittas állapotban lévő személy az, akinek a szervezetében 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van."

Vigyázat! Ez nem azt mondja, hogy 0,5 ezreléknél* alacsonyabb véralkohol szint esetében történik bűncselekmény, hanem azt, hogy elég az is, ha valaki annyi szeszes italt ivott, hogy az abban lévő alkohol képes ennek kialakítására. 

Ez azért volt fontos a jogalkotásban, mert korábban egyes emberek arra játszottak, hogy megúszhatják a büntetésüket. Úgy próbálták magyarázni ittasságukat, hogy épp a vezetés előtt fogyasztottak alkoholt, és az még nem szívódott fel annyira, hogy ittasságot okozott volna. 

Ilyen eset volt például az olyan, amikor valaki munkából hazafele menet, mielőtt hazaért volna a kocsmába kanyarodott. A felhörpintett deci pálinka után már indult is haza - 10 percen belül otthon is volt. Ezalatt az idő alatt nem tud felszívódni annyi alkohol, hogy az 0,5 ezreléknyi, vagy magasabb véralkohol-szintet okozzon. Korábban ez nem számított bűncselekménynek, csak szabálysértésnek. 

Ma már azonban a törvény szövege úgy szól, ha valaki annyit ivott, hogy az az alkoholmennyiség képes a 0,5 ezrelék véralkoholszint kialakítására, már bűncselekményt követ el.



*az ezrelék ugyanazt jelenti, mint a gramm/liter



Üdvözlettel, Dr. Toxi

Ne maradj le egy bejegyzésről sem! Kövesd a blogot közösségi oldalakról:




A törvény szövege 2020. december 31-én

Járművezetés ittas állapotban

236. § (1) Aki ittas állapotban vasúti vagy légi járművet, gépi meghajtású úszólétesítményt vagy közúton, illetve közforgalom elől el nem zárt magánúton gépi meghajtású járművet vezet, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés bűntett miatt

a) három évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény súlyos testi sértést,

b) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget,

c) két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,

d) öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget okoz.

(3) Aki ittas állapotban nem gépi meghajtású úszólétesítmény vagy közúton, illetve közforgalom elől el nem zárt magánúton nem gépi meghajtású jármű vezetésével a (2) bekezdésben meghatározott következményt idézi elő, az ott tett megkülönböztetés szerint büntetendő.

Megjegyzések