Mik azok a szintetikus füvek?
Herbál, zsálya, biofű, műfű, spice, szintifű, szintetikus kannabisz, szintetikus kannabinoid...
Történetünk kezdődjön a "fűvel" vagy kenderrel/kannabisszal - annak is az indiai fajtájával, amely már több ezer éve az egyik legnépszerűbb drog a "piacon". Azonban azon kívül, hogy tudatmódosító, gyógyászatilag is jelentős (lehetne). Erős fájdalomcsillapító, rákos betegek kemoterápiájánál hányinger csökkentő, a szklerózis multiplex tüneteit is enyhíti (ez egy súlyos autoimmun betegség)... A kannabisz orvosi célokra történő legalizálása bizony, indokolható lenne.
Sok rejtély volt, hogyan hat a THC a szervezetre, mígnem megfejtették ennek okát. Bennünk is vannak természetes, ún. endogén (=belső) kannabiszok, meg kannabisz receptorok is, amikhez ezek a belső kannabiszok, vagy a THC is kötődni tudnak. Az egyik a CB1 receptor - ez a központi idegrendszerben van - ezért tépnek be a füvesek, de ezért csillapítja a hányingert is, vagy idegrendszeri betegségeknél a remegést a fű. A másik a CB2 receptor, ez főleg az immunrendszer sejtjein helyezkedik el, ezeket "fékezi le". Autoimmun betegségeknél az immunrendszer működésének csökkentése lassíthatja a betegségek kialakulását. A THC tehát nem is annyira fekete bárány, csak van ez a "bűnös" pszichoaktív hatása. Ezért a kutatók olyan szintetikus kannabisz molekulákat szerettek volna kifejleszteni, melyek a CB2 receptorhoz szelektíven tudnak kötődni, de a CB1 receptorokhoz egyáltalán nem, így pszichoaktív hatástól mentesek, visszaélni sem lehet velük. Fejlesztettek, kísérleteztek, szintetizáltak nap nap után, a kísérletek azonban a várt eredmények ellenkezőjét hozták. Sikerült olyan vegyületeket létrehozniuk, melyek 20-szor, 50-szer vagy akár 100-szor is jobban képesek kötődni a pszichoaktív hatásért felelős CB1 receptorokhoz, mint eredetileg a THC. Bár a tudományos kísérletek célja nem ez volt, az eredményeiket publikálták receptestől, receptorostól együtt. A droglabor szorgalmas dolgozóinak pedig más dolguk sincs ezután, mint kiválasszák azokat a vegyületeket, amely szerintük - és a tudományos cikk szerzői szerint is - szuper pszichoaktív hatással bírnak, és recepttel a kezükben túlságosan kreatív agymunka sem kell ezek elkészítéséhez.
Miután a drogot megszintetizálják, valamilyen oldószerben (acetonban, alkoholban...stb.) oldják. Ezt fújják rá szárított növényi törmelékre, vagy áztatják a növénydarabkákat az oldatba. Ezután megszárítják, hogy az oldószer elpárologjon. Íly módon a növényi szöszmöszök átitatódnak (impregnálódnak), vagy a felületükön megkötődik a drog. Igaz nagyon kis mennyiségben, mikroszkóppal látni csak - 0,5 mg vagy 2 mg...kicsit kevesebb, kicsit több - bocs, ha kicsit erősebb lett. No meg nem is kell belőle túl sok, hiszen 20-szor? 50-szer? 100-szor? ki tudja hányszor erősebb, mint a THC. De ha legutóbb 0,5 mg volt abból, ami 20-szor erősebb a fűnél, és most 2 mg abból, ami akár százszor, akkor mi lesz Veled? És egyáltalán mi van rajta, és az hogyan hat majd? Hát majd kiderül...a visszajelzésekből, ha túlélik...vagy ha nem, az is visszajelzés. Egy biztos, a "zombulás". Nem kerül sokba, 500 Ft körül mozog az ára egy szálnak. 5-en, 6-an összedobják a legszegényebbek is zsebpénzből - aki nem száll be, az lúzer, nem tartozik a csapathoz. Bár pár hét múlva ez a csapat már megverekszik, ha valaki eggyel több slukkot szívott a spangliból. 11-12 éves kortól kapnak rá ezekre a drogokra a gyerekek. Az átlagkorosztály 14-16 éves. Sokszor a sürgősségi osztályról kerül tőlük vér- és vizeletminta drogvizsgálatra. Sokszor nem is cigaretta formában árulják, hanem növényi füstölőként, pot poury-ként. Innen származik a Spice kifejezés is.
Ez egy növényi füstölő márkaneve volt, amiben 2008-ban elsőként mutatták ki drogként a JWH-018 és a CP47,497 szintetikus kannabinoid vegyületeket. Az idősebbek már a kristályt szívják, eszik, lövik... De néha nekik is jut a szintetikus kannabiszból is, bár nem ezt kérték volna. De véletlenül ez került a tablettába - egyik fehér por, másik fehér por, vagy kicsit sárgább, barnább...egyre megy. A probléma az, hogy a szintetikus kannabinoid már rendkívül kis mennyiségben is nagyon sok. 100-200-300 mg-nyi mennyiség fogyasztásába, ami véletlen a tablettába kerül, bele lehet halni. Valami ilyesmi történt a hírhedt facebook tablettával, amiben a várttal ellentétben nem amfetamin tipusú drog volt, hanem szintetikus kannabinoid - 2 nap alatt 15 ember került kórházba 2015. májusában. A törökszentmiklósi terhes nők esetében is feltételezhető, hogy a kristály droggal pentedron és alfa-PVP (két stimuláns hatású, az amfetaminhoz hasonló katinon származék) mellett szintetikus kannabinoid is került a szervezetükbe. Hatásuk, mivel a szintetikus kannabinoid név több száz féle vegyületet jelenthet, kiszámíthatatlan. A pszichoaktív hatás mellett gyakori a szapora pulzus, emelkedett vérnyomás, görcsös rohamok, nyugtalanság. Sokszor mindez nem is azonnal jelentkezik. A szervezetbe kerülő alapmolekula átalakul, és egy később megjelenő metabolitja (anyagcsere terméke) lesz felelős a pszichoaktív hatásért. Erről ír is Zacher Gábor is Mindennapi mérgeink című könyvében. A srácok szívják a cuccot, aminek semmi hatását nem érzik, de később egyikük leveti magát a bevásárló központ emeletéről, mert a moziban már hallucinált.
Kémiailag a szintetikus kannabinoidok bonyolult vegyületei naftoilindol, fenilacetilindol, benzoilindol, ciklopropanoilindol, naftoilpirol... származékok. Nem is untatnálak vele. Érdekes viszont az elnevezésük:
- a JWH vegyületek neve John William Huffman doktor monogrammjából származik, akinek kutatócsoportja több, mint 400 szintetikus kannabinoidot szintetizált. Az AM Alexandros Makriyannis nevét jelzi a Northeastern Egyetemről.
- a CP-vel kezdődő vegyületek a Charles Pfizer alapította Pfizer gyógyszergyár után kapták a nevüket. A WIN rövidítés is egycég nevére utal (Sterling Winthrop), a RCS (Research Chemical Supply) szintén egy kémiai szervezet. A HU kezdetű szintetikus kannabinoidokat a Hebrew University-n szintetizálták és tanulmányozták.
- az AKB48 elnevezésű vegyület állítólag kapcsolatban áll egy ugyanilyen nevű japán lány zenekar nevével. Egyébként ezt a vegyületet Japánban azonosították drogként először - talán innen a kapcsolat. Más néven N-(1-adamantyl)-1-pentyl-1H-indazole-3-carboxamide - rövidítve APINACA. Az 5F-AKB48F egy ebből származtatható vegyület, csak itt az indazol vázról lelógó 5 szénatom láncú farok végéhez egy fluor atom is kapcsolódik. Gyakori ez a szerkezetváltoztatás más szintetikus kannabinoidoknál is.
- sok szintetikus kannabinoid kapja nevét a kémiai elnevezés rövidítéséből:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése